IT również wpływa na gospodarkę. Chociaż nie kreuje biznesu, to jednak usprawnia szereg procesów w kolejowych modelach biznesowych. W tej materii dostrzegam pewien chaos. Mamy kłopot z przepływem informacji, optymalizacją procedur. Wówczas jest czas na informatykę.

Kolej w tej mierze wciąż jest archaiczna. Nie nadąża za nowymi wyzwaniami. – Dziś przysłuchujemy się dyskusji, notujemy z czym kolej ma problemy, co będzie potrzebne do jej usprawnienia, bo jestem pewny, po tym co usłyszałem, że w którymś momencie staniemy się potrzebni, aby zoptymalizować proces. Podam, jeden prosty przykład – dzisiaj, gdyby PKP PLK nie miała specjalistycznego systemu do konstruowania rozkładu jazdy, to przy stale rosnącej liczbie przewoźników i zamawianych przez nich tras, respektowaniu odmiennych interesów przewozów towarowych i pasażerskich, czyniąc to w sposób bezpieczny i optymalny, mielibyśmy paraliż. Przypomnę też z jakim chaosem mieliśmy do czynienia w przypadku awarii systemu sprzedaży biletów PKP Intercity. My chętnie włączymy się w proces poprawy tej materii. Na razie słuchamy, aby być dobrze do tego przygotowani, w każdym aspekcie dotyczącym IT.

Zainteresowanych odsyłamy do całego artykułu: http://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/27989/kolej-bez-nowoczesnych-rozwiazan-pozostanie-archaiczna.html